top of page
  • Writer's pictureLaci Fyzyo

Energetické lapače: Ashtanga joga s FYZYO

Venuj pozornosť tomuto blogu, kde sa dozvieš, ktoré veci ťa oberajú o energiu počas tvojej jogovej praxe Ashtanga jogy. Inšpiruj sa radami a tipmi, ako svoju prax urobiť efektívnou. Zo začiatku sa to môže zdať byť náročné, avšak výsledkom bude zjednodušenie a zefektívnenie tvojej praxe Ashtanga jogy.


Faktom však zostáva, že najideálnejšie je nájsť si učiteľa, ktorý ťa navedie na zjednodušenie praxe. Keď sa povie zjednodušenie praxe, väčšina z vás si možno pomyslí, že to má byť presne naopak. Prax má byť náročnejšia a keď niečo zvládnete, treba začať skúšať niečo ešte ťažšie. Z pohľadu jogovej filozofie ide o ťažký omyl, z pohľadu kultu ásan a západného rozmýšľania o nutnosť. Už dávno som napísal, že robiť a chápať jogu so západnou myslou bude znamenať jej mohutné nepochopenie. Ale poďme sa spoločne pozrieť na tie najhlavnejšie veci, ktoré ťa oberajú o energiu. Vitaj pri blogu: Energetické lapače: Ashtanga joga s FYZYO.


1. rozmýšľanie

Energetické lapače: Ashtanga joga s FYZYO

Tento bod v súvislosti s jogou je asi viac ako logický a dalo by sa o ňom písať na samostatný blog. Našu myseľ nevieme a ani sa v praxi nemáme snažiť zastaviť. Každému sa stane, že počas praxe začne premýšľať. Myšlienky prúdia a budú prúdiť stále, problém nastáva, ak sa na myšlienku, akúkoľvek, zameriame. V takom prípade sa začne exponenciálne rozvíjať. Máme na to však jednoduchú metódu. Ashtanga joga je Rádža (Raja) joga a tá je o utíšení mysle. Stačí jediné - obrátiť koncentráciu na dych. Počúvať ho. Stať sa pozorovateľom a pozorovaným zároveň. Nehodnotiť, neposudzovať, proste pozorovať. Seba, svoj dych. Druhý krok je Drishti. Ani len nemrknúť. Pozícia je pevná. Akékoľvek "špekulovanie" nad dokonalosťou pozície a jej dosiahnutím vedie k nespokojnosti. Nie ihneď. Z dlhodobého hľadiska. Rozmýšľanie je najväčší lapač energie. Ak to jednoducho nejde aj tak, Pranayama bude zaručenou odpoveďou.


2. nedodržiavanie Vinyasy

Energetické lapače: Ashtanga joga s FYZYO

Jednoducho ide o nesúlad dýchania s pohybom. Z časti súvisí aj s predchádzajúcim bodom, kedy tí, ktorí premýšľajú sa spravidla v praxi ponáhľajú - teda ich pohyb je rýchlejší ako dych. Naopak, ľudia so sklonmi viac k lenivosti alebo takí, ktorým sa vyslovene nechce, tzv. "káfovejšieho" charakteru (nie len telo ale hlavne myseľ) začínajú s pohybom neskôr po začatí dychu. Tento nesúlad v oboch prípadoch v konečnom dôsledku vyčerpáva. Riešenie je jednoduché - nasledovať dýchanie pohybom. Až tak jednoduché to je ;-), pretože joga je len taká jednoduchá, ako si ju sám/a spravíš. To ale ani zďaleka neznamená lenivosť, práve naopak. Lenivosť sa môže prebudiť vtedy, keď je joga na teba dlhodobo príliš ťažká a jednoducho ťa môže vyčerpávať. Joga ťa má energiou dobíjať a nie opačne. Typickým príkladom je skok do chatvari so zádržou, následnym výdychom už v pozícii Chataranga Dandasana a pokračovanie ďalej. Napočítaj si, koľko vinyás medzi ásanami v praxi je a vynásob to počtom sekúnd v zádrži. Môžeš ísť radšej do fitka alebo robiť kalistenické planky :)


3. Dýchanie do brucha a tlakovanie "core"

Energetické lapače: Ashtanga joga s FYZYO

K tejto téme som písal bakalársku prácu hodnotenú za A vo všetkých smeroch a preto odporúčam si ju prečítať. Dostupná je v centrálnom registri záverečných prác s názvom Využitie Aštanga jogy vo fyzioterapii. Osobitým "problémom" sú ale napríklad ženy po pôrode, špeciálne po cisárskom reze, ktorým práve technika dýchania s využitím bánd môže prospieť. Aj v Ashtange smer dýchania - Prána vájú smeruje samozrejme nadol, tak je to anatomicky správne a v poriadku, avšak ťah bándh smeruje zospodu nahor. Toto ťa vie naučiť iba učiteľ. K preučeniu neprospieva aj sedavý štýl života a ochabnuté spodné brucho. Stále sa točíme okolo dýchania, všimol alebo všimla si si?


4. sledovanie okolia

Energetické lapače: Ashtanga joga s FYZYO

Drishti, pozornosť, pohľad na jedno miesto počas ásany. Ásana je pevná a pohodlná a znamená to aj pohľad. To, čo ťa oberá o energiu je, že sa pozeráš kade tade počas praxe. Sleduj jedno miesto, je to iba 5 dychov. Spočiatku ti to môže prísť náročné ale ak vydržíš uvidíš, že ti to prináša sústredenie do tvojej praxe, uľahčí ásany a prax ti ubehne ako voda Drishti je základnou technikou praxe Ashtanga jogy. Btw. pohľad ubieha aj vtedy, ak sa snažíš "špekulovať" nad pozíciou. Zatváranie očí nie je riešením, ba práve naopak. Alebo pred niečím potrebuješ zatvárať oči? :) Ďalšie vec týkajúca sa pohľadu je, že z praxe viem, že mnoho praktikantov sa "musí" pozerať na každý pohyb alebo pozíciu či polohu končatín. Toto tiež do Ashtangovej praxe nepatrí. Nauč sa viac cítiť, nie vidieť, alebo nepotrebuješ vidieť, keď sa naučíš cítiť.


5. Preklápanie špiciek z Urdhva do Adho Mukha Svanasana


Energetické lapače: Ashtanga joga s FYZYO

Je to pohyb, ktorý nevychádza z prstov na nohách ale takým pohupnutím z priehlavkov na špičky. Pohyb do dole pozerajúceho sa psa má byť plynulý a ťahom, nie pohupovaním a skákaním. Na začiatku ťa to naučí učiteľ. V iných metódach jogy sa špičky preklápajú a následne ide o akýsi vzpor, to si však vyžaduje aktivitu "core", teda akési napnutie, natlakovanie bruška. V systéme využívajúcom bandhy tento pohyb má byť vykonaný ťahom spod bruška smerom nahor. Iná technika, iný princíp. V Ashtange by ťa to však vyčerpávalo, aj keď sa to spočiatku môže zdať byť jednoduchšie. Ťažšie to bude pre tých, ktorý majú oslabené spodné bruško a panvové dno.


6. Neustále pohybovanie sa v ásanách


Energetické lapače: Ashtanga joga s FYZYO

Ásana je pevná ale pohodlná. To znamená, že keď už zaujmeš ásanu, akúkoľvek, pracuj už len s dychom. Môžeš sa upraviť, dotiahuť, ale ako dosiahneš momentálne maximum, to je tvoja ásana. A je najsprávnejšia taká, aká v daný moment má byť. Nauč sa v nich oddychovať. Aj v takých ako je napríklad Pincha Mayurasana alebo Kapotasana. Je to tvoj momentálny stav. Nebojuj s ním ale prijmi. Noazaj to vyskúšaj a keď sa ti to podarí aspoň v troch zo začiatku, môžeš to považovať za úspech. Ak si už pokročilá/ý praktikant/ka, oddychuj v tých najnáročnejších :)


7. Plytký dych

Energetické lapače: Ashtanga joga s FYZYO

Ashtanga joga je významná pri intenzívnom, no zároveň kontrolovanom dýchaní. Plytký dych = nedostatok kyslíka, teda tvoje svaly nedostávajú dostatok výživy včas a ideš na kyslíkový dlh. To sa prejaví veľkou svalovicou na druhý deň, alebo tým, že sa ti začne počas praxe zívať, alebo budeš mať nutkanie si dať pauzu a dodýchať sa. Pri tom poslednom by si mal/a prax prerušiť a sériu zavrieť. Výborným nástrojom na predĺženie dychu je Pranayama. Špecifickou kategóriou sú plavci alebo ľudia žijúci alebo pracujúce v strese, ktorí sa vyznačujú plytkým, rýchlym až kŕčovým nádychom. Pozícia Utthita Parshvakonasana je tá, kde uvoľníš tlak zo zovretia, aj keď na začiatku ti to zovretie bude pripomínať. Predstav si že lietaš - plachti dychom ale zároveň intenzívne mávaj krídlami - nadychuj sa, no zároveň kontrolovane. Pozície v Ashtange sa celkom rýchlo menia a tým sa mení aj tvoja poloha a možnosť dýchania. Tým sa učíš dýchať aj v náročných situáciách a to aj v živote.


Napísal som tu len pár vecí, ktoré z praxe vnímam, že ťa oberajú o energiu. Samozrejme sú tu aj veci mimo praxe, a tými sú hlavne: nedostatok spánku, nedostatok hydratácie, príliš veľa stravy alebo prax po jedle alebo naopak - nedostatočná strava, ponocovanie, príliš náročné cviky ihneď zo začiatku, a pod. O tom už ale inokedy. 

Vyhlásenie o zodpovednosti: Tento blogový príspevok je určený iba na informačné účely a neposkytuje lekárske rady. Pred začatím akéhokoľvek programu sa poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom alebo učiteľom. Všetky informácie v tomto blogu sú chránené autorským právom a registračnom ochrannou známkou. Pri zdieľaní je nutné označiť autora.

49 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page