top of page
 • Writer's pictureLaci Fyzyo

DYCH: tajomstvo dokonalej jogy - certifikovaný kurz

Updated: Jan 24

Medzinárodne uznávaná certifikácia Yoga Alliance

Základom každej jogy podľa jogových textov je dýchanie a jeho kontrola. Dych je nástrojom prány, mysle, no z fyzického pohľadu ide o zložitý funkčný nástroj - základ funkčnosti hlbokého stabilizačného systému, ktorý je naviazaný na špecifickú súhru svalov počnúc bránicou až po svaly panvového dna. Práve na tomto kurze sa dozvieš všetky informácie v prepojení tak, aby jeho výsledkom bolo tvoje pochopenie, ale predovšetkým, aby si všetky získané informácie vedel/a aplikovať v tvojej praxi. Kľúčom k bezpečnej, zmysluplnej a dokonalej praxi je preto práve DYCH.DYCH: tajomstvo dokonalej jogy - certifikovaný kurz


Prečo práve DYCH: tajomstvo dokonalej jogy - certifikovaný kurz

Podstatnú časť štúdia na Fakulte zdravotníckych vied som sa venoval práve dýchaniu. Chcel som prísť na to, ako teda máme dýchať. Fyzioterapeut ti povie jedno, učiteľ jogy zase druhé. Dva roky som študoval a porovnával moderné poznatky anatómie a fyzioterapie a verš po verši ich porovnával s Joga Sútrami, Hatha Joga Pradípikou a Geeránda Samhitou. A došiel som k úžasnému záveru!

Viac ako 6 mesiacov som vytváral učebnicu založenú na odbornej literatúre a veršoch jogových textov. Výsledkom je učebnica plná praktických cvičení, fotografií, citácii, odbornej literatúry a skúseností, ktorá ťa kapitola za kapitolou privedie k dôležitému poznaniu a bezpečnej Ashtangovej praxi.


Správne dýchanie je základným aspektom bezpečnej, no hlavne zmysluplnej praxe jogy. Bez dychu ide iba o cvičenie, strečing, naťahovanie, ... Práve dych zohráva kľúčové prvky v jogovej praxe a ak chceš svoju prax skutočne obohatiť, tento kurz je odpoveďou a to odbornou a hlavne, kvalifikovanou.


Ak si praktikant/ka Ashtanga jogy, absolvovanie tohto kurzu je práve tým nástrojom, ktorý ti ju pochopí lepšie pochopiť a nastaviť tak, aby bola efektívna a bezpečná. Nie je dôležité na akej úrovni sa nachádzaš. Či už praktizuješ základnú sériu alebo pokročilé, tento kurz povýši tvoju prax na inú úroveň a to ako z pohľadu fyzického, tak z pohľadu filozofického či mentálneho.


Jednoducho - bez správnej techniky dýchania nikdy nedosiahneš terapeutický efekt Ashtanga jogy, pranayamy ani inej jogovej techniky / alebo - nebudeš vedieť napriamene sedieť, pracovať s dychom pri chôdzi, športe.....


Čo sa dozvieš na kurze?

 • Aký je rozdiel medzi západným poznaním (ako správne dýchať) a východným poznaním (práca s bandhami, vinyasa a nástroj na kontrolu mysle a toku prány)

 • Čo popisujú o dýchaní Joga Sútry, Hatha Joga Pradipika a iné

 • Anatómia dychu a vysvetlenie princípu dýchania z pohľadu fyzioterapie

 • Praktická časť aplikácie jogového dychu vo vinysách a ásanách

 • Význam dychu z pohľadu ásan a vinyás a opačne, vplyv polohy a pohybu tela na dýchanie

 • Viac ako 11 praktických cvičení na posilnenie hlbokého stabilizačného systému, plný jogových dych, rôzne fyzioterapeutické techniky, pranayama a mnoho iného

 • každý má v cene individuálne vyšetrenie hlbokého stabilizačného systému

 • tréning a pochopenie Bándh

 • Rozdiel medzi "core" konceptom a jogovým princípom dýchania

 • ako využiť dych a bandhy / dych a core v pohybe

 • praktické rady do bežného života (kancelárske sedenie, praktické odporúčania a mnoho iného)

Cena kurzu a čo je v nej zahrnuté

Cena kurzu DYCH: tajomstvo dokonalej jogy - certifikovaný kurz je 450 € / pri platbe do konca februára 2024 platí zvýhodnená first minute cena 350 €

najneskoršia splatnosť deň začatia kurzu - možnosť uhradiť aj na dvakrát


Nejde o kurz vytvorený len tak, ale poctivo, vysokoškolsky a hlavne prakticky študovaná vec, ktorú som popísal a obhájil vo svojej záverečnej práci na Fakulte zdravotníckych vied ako jediný na Slovensku.


Zároveň obdržíš mnou vytvorenú učebnicu plnú odborného textu, odkazov na verše jogových textov tak, aby ťa jej štúdium viedlo k jasnému pochopeniu. Samozrejmosťou je bibliografia odbornej literatúry, množstvo obrázkov a hlavne praktických cvičení.


Najbližšie termíny kurzu:

Kurz sa najbližšie bude konať v dni:


1. 5., 4. a 5. 5. 2024 s nasledovným programom:


Program kurzu vo FYZ:YO

7:30 - 8:45 ranná prax

8:45 - 9:30 prestávka na raňajky

9:30 - 12:30 dopoludňajšia časť

12:30 - 13:30 prestávka na obed

13:30 - 16:30 poobedná časťPo absolvovaní kurzu dostane každý účastník medzinárodne uznávaný certifikát Yoga Alliance školy jogy FYZ:YO, ktorý si môže pripísať k svojmu RYT

Pre koho je kurz vhodný?

Pre kohokoľvek, kto sa chce o dýchaní dozvedieť viac. NEMUSÍŠ BYŤ PRAKTIKANTOM/KOU ASHTANGA JOGY (v takom prípade je účasť na hodinách jogy dobrovoľná).Registrácia prebieha vyplnením registračného formulára kliknutím na tlačidlo nižšie. Do správy uveď, na ktorý kurz a dátum sa registruješ Následne ti bude zaslaná faktúra. Miesto je záujemcovi rezervované až po prijatí platby za kurz. Možnosť uhradiť aj na dvakrát.


---------


Vyhlásenie o zodpovednosti: Tento blogový príspevok je určený iba na informačné účely a neposkytuje lekárske rady. Pred začatím akéhokoľvek programu sa poraďte s kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pre kurz platia všeobecné obchodné podmienky a GDPR.

298 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page