top of page

FAQ

Vaše otázky, moje odpovede

Môže s Aštángou začať aj úplný začiatočník?

Pre začiatočníkov je práveže Aštánga veľmi vhodná. Avšak hlavne pre tých, ktorí sa chcú jogu učiť, a chcú ju praktizovať aj sami. Hodiny nie sú precvičované. Začiatočník sa učí postupne, po malých sekvenciách tak, aby si všetko zapamätal a mohol tak praktizovať jogu doma. V praxi to vyzerá tak, že na prvej hodine sa naučíš krátky úvod, tzv. Pozdravy Slnku A, ktoré potom praktizuješ (cvičíš) aj doma. Na ďalšej hodine sa pridá ďalšia sekvencia. Podmienky pre pridanie ďalších pozícií sú v systéme Srí. K. Pattabhi Joisa dve: 1. musíš si pamätať to, čo sme sa naučili na predošlej hodine; 2. musíš vládať. Ak nespĺňaš jednu z týchto podmienok, ďalej nepostupujeme. A práve pre tento postup je tento spôsob výučby jogy najvhodnejší pre začiatočníkov. Učíš sa postupne, logicky, vieš čo a ako robiť, a úroveň fyzickej praxe je prispôsobená tvojim podmienkam.

Aké sú najlepšie spôsoby ako s Aštángou začať?

Spôsobov je viacero.

1. môžeš začať chodiť na súkromné hodiny, mrkni bližšie v sekcii Hodiny.  Je to najideálnejší, aj keď najdrahší spôsob. Naučíš sa však jogu používať, dozvieš sa históriu aj filozofiu a samozrejme, si prvý/á v poradí na moje skúšanie si fyzioterapeutických metód. Hodiny si dohodneme telefonicky, alebo prostredníctvom mailu. Šup na sekciu Kontakt.

2. príď na MYSORE hodinu. Čo to je, sa opäť dozvieš v sekcii Hodiny. Mysore hodiny mávam v mojom domovskom štúdiu a prihlásiť sa na ne môžeš v rozvrhu na stránke Prakriti. Hodina je verejná, sú na nej prítomní aj ďalší praktikanti. Tieto prvé dva spôsoby prebiehajú v štýle, aký som popísal v otázke vyššie.

3. môžeš absolvovať začiatočnícky kurz. Kde a kedy sa koná nájdeš v sekcii Events.  

Na všetkých hodinách dostaneš potrebné materiály k učeniu sa. 

Môžem robiť jógu, aj keď nie som flexibilný/á?

Jasné! A práve ty si ju užiješ najviac :) . Prejdi na prvú otázku "Môže s Aštángou začať aj úplný začiatočník" a dozvieš sa, prečo. Flexibilita nie je podmienkou pre začatie s jogovou praxou. Je to následok tejto praxe, ktorý sa prirodzene dostaví práve, keď nebudeš tlačiť na pílu. Každý z nás je jedinečný a aj ja osobne som celkom tuhý, aj keď to tak na prvý dojem nemusí vyzerať. Takže vitaj v mojom svete a vôbec sa neboj začať. Akákoľvek pozícia alebo dynamika sa dá prispôsobiť tvojim možnostiam a schopnostiam. Joga nie je determinovaná schopnosťou prehnúť sa, ani stojkou, ani nohou za hlavou. Joga je stav mysle. Sú ľudia, ktorí nemajú končatinu alebo majú iné ochorenie, a garantujem ti, že robia viac jogu ako niektoré instagramové celebrity. ;-)

Počul/a som, že Aštánga je veľmi náročná a vhodná len pre fyzicky zdatných ľudí. Je to pravda?

Nie, nie je to pravda. Je to presne to, o čom píšem hneď v úvode môjho webu "About". Bohužiaľ, Aštánga sa v západných rukách stala veľmi nepochopenou. Učí sa často jej najťažšia a najdynamickejšia forma. Joga je ale niečo adaptabilné a prispôsobiteľné. A to je práve to, čo učím. Veľmi mi v tomto pomáha aj moje štúdium fyzioterapie, pretože vďaka nemu vnímam neuveriteľnú rôznorodosť každého z nás. Čo platí pre jedného študenta, absolútne nemusí platiť pre druhého, ba naopak, môže mu to škodiť. To, čo sa deje dnes je, že sa aplikuje jedna forma výučby na každého: muža, ženu, mladého, staršieho, slabého, zdatného, chudého, pribratejšieho, pracujúceho v korporáte, slobodomyseľného, .... Na mojich hodinách sa práve snažím prispôsobiť jogu individuálnym potrebám jednotlivca.

Čo všetko potrebujem, keď chcem prísť na hodinu?

Ak si sa už naozaj rohodol/la prísť na hodinu, potrebuješ iba pár vecí. A to je odhodlanie a disciplína. Joga je východné umenie a bez disciplíny v učení sa nepohneme. Na hodinu inak nepotrebuješ nič, iba pohodlné oblečenie, prípadne ak máš svoju podložku, prines si ju, je to určite hygienickejšie. Ak nemáš, mám nejaké k zapožičaniu. Vodu ti viem dať aj v štúdiu, kde sa nachádza aj šatňa so sprchami a toaletami. Nič viac nepotrebuješ. Môžeš si so sebou priniesť dobrú náladičku. ;-)

Mám nedoliečené zranenie/Som po doliečenom zranení. Môžem s jogou začať?

Záleží od konkrétneho zranenia. Niekedy je joga veľmi vhodná, inokedy budem prvý, kto ťa pošle k fyzioterapeutovi. Poznám výborných odborníkov, ktorí ti dokážu pomôcť. Ja sám svoju fyzioterapeutickú prax ešte nemám, ale dokážem už  vyhodnotiť, čo je a čo nie je vhodné. Joga však má byť prispôsobiteľná a výsledkom pri zranení môže byť, že tvoja joga sa vôbec nebude podobať klasickej Aštángovej sérii.

Za ako dlho sa naučím celú sériu Aštánga jógy?

No to bude závisieť práve od teba. Niekto sa ju naučí za mesiac, inému sa ju naučiť trvá aj pol roka. Všetko to závisí od toho, ako sa ty sám/a venuješ fyzickej praxi. Prečítaj si odpoveď na prvú otázku, kde sa dozvieš, ako hodiny prebiehajú. Je to ako naučiť sa hrať na klavír. Tiež potrebuješ denno-denne trénovať, ak chceš napredovať. Nikoho do učenia nenútim, má to byť tvoje presvedčenie, nie moje. Ak ale máš záujem sa učiť a odhodlane praktizuješ, poskytnem ti všetky moje vedomosti na tvojej ceste Aštánga jógy.

Chcem skúsiť Aštángu, ale bojím sa, že ma učiteľ pri dopomoci zraní (vlastná skúsenosť)

Priznám sa, toto je niečo, čo aj mne trhá srdce. Žiadna dopomoc, nikdy a nikoho nemá zraniť. Veľmi ma mrzí, ak takéto niečo počúvam. Dopomoci v jóge sú niečo až intímne a žiak potrebuje mať v učiteľa dôveru a učiteľ zas potrebuje žiaka dostatočne poznať. Preto je veľmi vhodné mať jedného učiteľa na naučenie sa sérií. Potom je O.K. skúšať aj učenie a dopomoci iných. Vždy je pre nás učiteľov ale veľmi dôležitý feedback. Ak nie je dopomoc príjemná, treba to ihneď oznámiť danému učiteľovi. My sa tiež učíme celý život a spätná väzba je pre nás veľmi podstatná. Je to o komunikácii medzi učiteľom a žiakom. Preto sa na verejných hodinách ľudí dotknem iba v jednoduchých pozíciách a iba tých, ktorých prax dostatočne poznám. Na druhú stranu, je známe, že sám Srí. K. Pattabhi Jois bol na žiakov celkom "tvrdý", no isto vedel, prečo. Bohužiaľ, nemám možnosť s ním študovať. Dopomoc má byť istá forma terapie. Na niekoho funguje tvrdšia, na iného jemná. Učiteľ by to mal poznať, avšak dokáže to iba v prípade, že žiaka dostatočne pozná. Štúdiu dopomoci sa plánujem v budúcnosti venovať osobitne. Pri dopomociach mi opäť pomáha štúdium fyzioterapie, kde sa postupne učím, aké body stimulovať a prečo, akým spôsobom a ktorý sval či už utlmiť alebo facilitovať a ako a aké inštrukcie použiť, aby sme docielili konkrétny vyýsledok. Tieto skúsenosti a vedomosti chcem práve odovzdávať na certifikovaných školeniach, pretože cítim obrovskú potrebu učiteľov dovzdelávať a to vo veľkej miere práve v dopomociach.

Môžem sa zúčastniť certifikácie Yoga Alliance, aj keď nemám záujem učiť?

JEDNOZNAČNE! Prečo? Pretože tieto kurzy sú hlavne aj o pochopení vlastnej praxe. To je dôležité aj pre učiteľa. Ako môže učiť niekto, kto v prvom rade nepracuje na svojej praxi a nemá svoju vlastnú skúsenosť? Preto neváhaj a prihlás sa, budem sa určite tešiť.

bottom of page